המפץ הגדול של דאעש - ישראל שלנו!
ראשי / מזרח תיכון / המפץ הגדול של דאעש
המפץ הגדול של דאעש

המפץ הגדול של דאעש – מאת: אבו עלי.

 

אנו נמצאים עמוק בתוך השלב השני באבולוציה של דאע"ש. לאחר הייסוד, הפריצה, ההתבססות בטריטוריה גדולה ומשמעותית, מבינים היטב אנשי דאעש כי המציאות משתנה והגיע הזמן לשנות אסטרטגיה ולהערך מחדש.
לאחר שבמהלך שלוש השנים האחרונות היגרו עשרות אלפי מתנדבים מרחבי אירופה והעולם הערבי לתוך הטריטוריה הדאעשית בעיראק וסוריה, מתחיל במסגרת השלב האבולוציוני השני של דאעש – התהליך ההפוך.
אותם מהגרי דאעש שחשים כי הקרקע בוערת מתחת לרגליהם באזורים שהיו מוקדי הכוח הבלתי מעורערים של הארגון, מתחילים לזרום החוצה, חלקם למדינות מוצאם וחלקם לאזורי עימות נוספים. התנועה מתבצעת בקבוצות קטנות באופן יחסי המאפשרת למהגרי דאעש לחמוק מתחת לרדאר של מדינות היעד החדשות – הגבולות הארוכים והפרוצים באזורי עיראק וסוריה מקלים את העניין מאוד.
 
הלחץ על מוסול – בה דאעש איבד את אחיזתו כמעט לחלוטין לאחר קרוב ל 9 חודשים בהם מתנהלת המערכה לשחרור דאעש, עושה את שלו ותחילת המערכה על אלרקה – מוקד הכוח העיקרי שנותר לדאעש באזור( בירתו הסורית של הארגון), מגבירה באופן ניכר את הלחץ על אנשי הארגון שמבינים שגורלה של אלרקה צפוי להיות דומה לשל הבירה העיראקית של הארגון – מוסול. עפ"י חלק מהדיווחים כ 70 אנשי דאעש הסגירו עצמם ביממה האחרונה לידי הכורדים, בתיווך ראשי שבטים מקומיים, באופן שקט ומוסכם. דיווחים אחרים מספרים על מורל ירוד בקרב אנשי דאעש באלרקה.
 
אז לאן כל זה מוביל?
 
הדיווחים חד משמעיים ההגירה ההפוכה היא כבר עובדה מוגמרת והתהליך תופס תאוצה. מקורות באפגניסטן מדווחים כי בכירים בהנהגת דאע"ש נמלטו לאזור המערות של טורה בורה( המקום בו הסתתר שנים רבות אסאמה בן לאדן מפני האמריקאים).
גורמים במצרים מדווחים על מאמצים כבירים שמשקיעים כוחות צבא מצרים באבטוח גבולות המדינה בימים אלו כדי למנוע כניסה צפויה של פעילי דאע"ש מצרים רבים שהחלו לשוב מסוריה ועיראק.
החשש בקרב כוחות הביטחון המצרים הוא שיהיה כמעט בלתי אפשרי למנוע כניסת חוליות קטנות של אנשי דאע"ש בחזרה לתוך סיני ומצרים וכן מציינים כי די גם בכמות קטנה של אנשי דאע"ש שישובו לשטחי מצרים כדי לשנות את תמונת המצב לטובת הארגון, שכן אנשיו השבים מעיראק וסוריה הם בעלי מיומנויות צבאיות גבוהות אותם רכשו בלחימתם שם בשנים האחרונות.
נזכיר בהקשר זה כי בשנה האחרונה הצליחו בלא מעט מקרים שונים, מספר מצומצם של כמה עשרות פעילי דאע"ש, לכבוש ולהחזיק בערים שלמות למשך פרקי זמן לא מבוטלים.
 
מבחינה מספרית מדובר בעשרות אלפי אנשי דאע"ש שמחפשים מקלט כעת בשל המערכה על אלרקה, הנמצאת בצפונה של סוריה, הנמצאת במרחק לא רב מהגבול עם טורקיה.
בדרך זו ימצאו דרכם פעילי דאע"ש רבים גם לאירופה, שם גם מספר מועט של פעילים יכול לגרום לאפקט דרמטי, תודעתי בעיקרו, אך כזה שיכול בקלות לשנות מדיניות של יבשת שלמה.
הרצף הגאוגרפי שיצר דאע"ש בין סוריה לעיראק, בנתצו את הסכמי סייקס פיקו המלאכותיים, יכול ויסיים את תפקידו מבחינת הארגון בתוך מספר חודשים, ובמקומו צפוי הארגון לנהל רצף וירטואלי בין אמיריותיו השונות בכל מקום בו יינעץ בקרקע הדגל השחור של הארגון. בין אם באמצעות תאים קטנים של עשרות פעילים צבאיים ובין אם בריכוזים גדולים יותר במקומות בו הואקום השלטוני והצבאי גדול יותר.
 
דאעש יכול בקלות למלא חלל זה והחיבור הוירטואלי בעידן הנוכחי פשוט מאי פעם. הפצת הרעיון הדאעשי אינה קשה. הארגון השכיל לבנות את המותג שלו באופן שיאפשר לקבוצות מיליטנטיות רבות לראות בו את המכנה המשותף הנכון עבורן.
הפרסום הרב שמקבל הארגון וההד הגדול שיוצרים כל אחד מפיגועיו המבוצעים, פשוטים ככל שיהיו, מביאים לכך שלא יהיה מחסור באנשים שישמחו "להשתעבד" לאידיאולוגיה שמאחורי הארגון.
 
דאעש הופך לנגד עינינו מארגון שלו פיקוד צנטרליסטי באזור גאוגרפי מוגדר למעין רשת בינלאומית שלה סניפים בכל רחבי העולם. המותג קיים, הסחורה מועברת באמצעות האינטרנט ולזכיין המקומי נותר רק לפתוח את הסניף ולהתחיל לקבל קהל.

(Visited 1,013 times, 1 visits today)
שתף