ראשי / צרכנות / תאונת דרכים באשמתכם? חכו עם הודאה באשמה
תאונת דרכים באשמתכם? חכו עם הודאה באשמה

תאונות דרכים גובות גם, לצערנו, קורבנות. גם אם לכאורה נהג גרם לתאונה שבה קיפח מי מהמעורבים בה את חייו- הדבר האחרון שעליו לעשות הוא להודות לאלתר באשמתו, כבר בשלב התחקור הראשוני שנעשה בזירת התאונה.

 

אין ספק כי הנהג נקלע בעל כורחו לסערת רגשות. הוא מתקשה לחשוב בכלל ובשיקול דעת בפרט. רגשי אשמה חריפים מציפים אותו, מאיימים להטביעו. בוחן תנועה שמגיע לזירה עורך בדיקות, גובה עדויות. גם המלצת המשטרה על הגשת כתב אישום אינה סוף פסוק. היא אינה גוזרת לאלתר את דינו של הנהג הפוגע, ההורג, למאסר.

 

הדבר הראשון שעל נהג המעורב בתאונה בכלל ועל מי שגרם לה בפרט להתקשר לאלתר עם עורך דין תעבורה. אסור לו להציג שום גרסה לפני ייעוץ עם עורך דין, היות שכל גרסה שימסור עלולה להפליל אותו, קל וחומר אם הוא מודה באשמתו ובאחריותו לתאונה.

 

במשפט פלילי יש מקום לטענות הגנה ככל שהן עשויות לתמוך בגרסה שעשויה לגרום לענישה מפוחתת. לעניין זה רלוונטי עברו הנקי של הפוגע, מעורבות של גור נוסף, בלתי ניתן לשליטה, כגון מצב הכביש, רכב שהגיח במפתיע וכפה על הנהג להסיט את רכבו כדי להימנע מתאונה ודאית, מזג אוויר סגרירי עם רוח עזה ועוד. ההגנה עשויה לטעון כי צירוף גורמים בלתי ניתנים לחיזוי ולשליטה הם שגרמו לתאונה הקטלנית, אשר בהינתן המצב האובייקטיבי לא היתה יכולה להימנע. הנהג לא עישן, לא שתה, היה ערני, נהג  כחוק. הוא לא דיבר בטלפון נייד, לא קרא הודעות, לא סימס.

 

עם כל הצער והכאב על אבדן חיים, עשוי להיווצר מצב שבו האחריות על גרימת התאונה תהיה אחריות מופחתת ואולי לא תהיה כלל אחריות פלילית.

 

נהג פוגע יכול להתפלל שהוא יואשם בסעיף של גרימת מוות ברשלנות ולא בהריגה. הוא יכול להתפלל ולייחל לכך שהמדינה תתקשה להוכיח אחריות פלילית לגרימת התאונה. אבל לא די בתפילות. חשוב ליצור קשר עם עורך דין פלילי.  לעורך דין שמורה זכות להביא לזירת התאונה בוחן תאונות פרטי, אשר בחוות הדעת שהוא יגיש ניתן יהיה לסתור את חוות דעתו של הבוחן מטעם המשטרה.

 

לכל נהג שמורה  זכות להיות מלווה ומיוצג על ידי עורך דין בכל שלבי החקירה,  בהליך השימוע ובכל ההליך משפטי. חשוב למצות זכות זאת. כאשר מדובר בתאונת דרכים בכלל ובתאונות דרכים קטלנית, שבה מקופחים חיים, בפרט, הדרך היחידה להיחלץ מעונש כבד ואולי מעונש בכלל היא באמצעות עורך דין הבקיא ומומחה בתחום זה.

 

טעויות לעולם חוזרות אבל אם יש- ויש!- דרך למנוע אותן, אפשר וצריך למנוע אותן. תמיד חשוב לנסוע בזהירות, לשמור על כללי הבטיחות ולעשות כל מה שנדרש ואפשרי על מנת להפחית עד למינימום את הסכנה למעורבות בתאונת דרכים- קל וחומר בגרימתה.

 

נכתב בשיתוף עם עורך דין אלון ארז

 

(Visited 115 times, 1 visits today)
שתף